VivaScan - pierwszy skaner wewnątrzustny od Ivoclar

Jako jedni z pierwszych możemy podzielić się wrażeniami z kontaktu ze skanerem VivaScan. Urządzenie od Ivoclar miało swoją premierę światową już jakiś czas temu, ale w Polsce dostępne jest w ofercie dopiero od niedawna. Dzielimy się z pierwszym wrażeniem i prezentujemy krótki opis funkcji, które oferuje.
VivaScan jest skanerem wewnątrzustnym przeznaczonym do wykonywania wycisków cyfrowych pod prace protetyczne, ortodontyczne oraz modele diagnostyczne. Jest to urządzenie typu desktop współpracujące w konfiguracji z laptopem, który jest dostarczany w zestawie. Skaner realizuje zasilanie kamery oraz komunikację z oprogramowaniem za pomocą jednego kabla USB, co minimalizuje ilość kabli, a tym samym wpływa na funkcjonalność i ergonomię pracy. Zaproponowany przez producenta laptop 16” Dell to typowy komputer przenośny w konfiguracji z wydajną grafiką oraz dużą ilością pamięci konieczną do obróbki grafiki 3D oraz przetwarzania ogromnej ilości danych liczbowych.
Kamera skanera jest lekka (około 200 g), smukła i ergonomicznie wyprofilowana. Posiada dwa przyciski sterujące funkcjami oraz umożliwiające zdalne obracanie obrazu na monitorze komputera. Eliminuje to jedną z najpoważniejszych wad zestawów z laptopami, polegającą na dotykaniu klawiatury urządzenia nie przeznaczonego do dezynfekcji. Końcówki skanujące dostępne są w różnych wielkościach oraz kształtach, dla pacjentów dorosłych oraz dzieci.
Posiadają wbudowane ogrzewanie elementów lusterka, które zapobiega parowaniu, nadają się również do sterylizacji w autoklawie. Okno skanujące jest typu otwartego z ukośnie ustawionym lusterkiem, a jego obszar skanowania wynoszący natywnie 14x14 mm można zmieniać stosując mniejszą końcówkę lub programowo wybierając mniejsze pole widzenia dla większej ekspozycji detali. Skaner jest urządzeniem laserowym, pracującym w technologii triangulacji jako metodzie pobierania danych obiektu, głębia ostrości to około 17 mm.


Oprogramowanie skanujące jest czytelne i proste w obsłudze. Moduł skanowania, podobnie jak w innych produktach, intuicyjnie prowadzi użytkownika poprzez wymagane kroki, aby uzyskać wszystkie niezbędne elementy skanu dla danego rodzaju pracy. Zmiana katalogów, nawigacja na skanowanym obszarze oraz funkcje edycyjne są bardzo proste w obsłudze. Oprogramowanie ma kilka dodatkowych opcji pracy samej kamery, ekspozycji czy zoomu - ukrytych w specjalnych zakładkach, dostępnych na życzenie i nie przytłaczających użytkownika mnogością kroków do wykonania.
Moduł obróbki plików oferuje też wszystkie niezbędne narzędzia do edycji i oceny uzyskanych skanów, w tym kilka przydatnych funkcji do analizy warunków zgryzowych (bardzo pomocnych w przygotowywaniu prac protetycznych). Eksport plików w dowolnym, otwartym formacie jak st., obj. czy ply. odbywa się poprzez chmurę firmową Ivoclar po uprzednim założeniu konta użytkownika.
VivaScan jest pierwszym własnym skanerem sygnowanym przez Ivoclar. Firma w ten sposób zapewnia pełną ofertę technologiczną w zakresie cyfrowego pozyskiwania i obróbki danych protetycznych. Koncept ten opiera się na urządzeniach, oprogramowaniu i dopasowanych do tego własnych materiałach od jednego producenta, co w znaczny sposób przyczynia się do eliminacji błędów i niepowodzeń w technologii CAD/CAM wynikających z konieczności zintegrowania różnych elementów w jednym systemie. Jest to niewątpliwie jedna z większych zalet całej oferty. Asortyment jest obecnie w pełni otwarty konfiguracyjnie, co umożliwia dowolne łączenie jego elementów z innymi produktami oraz swobodna wymianę danych i informacji pomiędzy urządzeniami, takimi jak piece: Programat S2, Programat CS6, Programat P710 G2, Programat P510 G2, Programat P310 G2, czy frezarki PrograMill PM3, PrograMill PM5, PrograMill PM7 i PrograMill DRY.
PRZETESTUJ SKANER WE WŁASNYM GABINECIE - ZAPRASZAMY DO KONTAKTU:
-
Piotr Czerniecki Systemy CAD/CAM