Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kompresory

( ilość produktów: 23 )

Przy zakupie unitu A-dec 500, A-dec 400, A-dec 300 Premium lub A-dec 300 Classic otrzymasz stołek lekarski A-dec 521 i nie tylko!

Czym jest kompresor i do czego służy?

Kompresor znany również jako sprężarka, jest urządzeniem przetwarzającym energię elektryczną w sprężone powietrze. Proces ten polega na zwiększaniu ciśnienia powietrza wewnątrz kompresora, a następnie przesyłaniu sprężonego powietrza specjalnie do tego przygotowaną instalacją do miejsca jego wykorzystania. Powietrze wytwarzane przez kompresor zasila przede wszystkim unity stomatologiczne (np. turbiny, piaskarki, pneumatyczne systemy ssące) ale również i inne urządzenia użytkowane w gabinetach jak autoklawy (np. DAC Universal S) czy urządzenia do konserwacji instrumentów (np. Assistina 301 plus).

Kompresor stomatologiczny musi spełniać określone normy jakościowe, m.in. dotyczące czystości sprężonego powietrza. Wiele kompresorów posiada także specjalne filtry i osuszacze powietrza, które zabezpieczają narzędzia przed uszkodzeniami i przedłużają ich żywotność. Bez kompresora większość sprzętów używanych w gabinetach stomatologicznych nie byłaby użyteczna, dlatego jest to jeden z kluczowych elementów wyposażeni każdej praktyki dentystycznej.

Jakie są rodzaje sprężarek i jakie są odpowiednie do stomatologii?

Kompresory można podzielić na olejowe i bezolejowe. W stomatologii  głównie stosuje się kompresory bezolejowe. Kompresory olejowe (nasmarowane olejem) działają dłużej i są cichsze. Natomiast nie to jest najważniejsze w gabinecie stomatologicznym. Czystość i sterylność jest najważniejsza dla każdego stomatologa. Używając kompresora olejowego wraz z powietrzem mogą przedostawać się cząstki oleju. Jest to niedopuszczalne, aby pacjent był narażony na olej w jamie ustnej. Dlatego kompresor stomatologiczny powinien być bezolejowy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kompresora?

Dobierając kompresor stomatologiczny do gabinetu przede wszystkim należy określić ilość unitów do których ma być podłączony. Należy się również upewnić czy dany kompresor posiada osuszacz powietrza, czy nie. Powietrze wychodzące z kompresora jest cieplejsze niż otoczenie, więc pod wpływem ochładzania się, ulega skraplaniu. Jeśli w sprężonym powietrzu będzie woda, która przedostanie się do urządzeń stomatologicznych grozi to ich uszkodzeniem. Wilgoć znajdująca się w powietrzu dostarczanym do unitu może powodować nieprawidłowości w pracy zasilanych urządzeń, więc jest niepożądana. Warto również zwrócić uwagę na głośność pracy urządzenia - jeżeli wymagany jest jak najniższy poziom hałasu wytwarzanego przez sprężarkę to należy zakupić kompresor wraz z fabryczną obudową wyciszającą jego pracę. Optymalnie dobrana pojemność zbiornika kompresora, jego wydajność oraz poziom głośności pozwala na komfortową i wydajną pracę w gabinecie.  

Zastanawiasz się jaki kompresor kupić?

Chętnie pomożemy w wyborze. Obecnie posiadamy w swojej ofercie różne modele kompresorów. Wybrane modele są również dostępne "od ręki" - zapraszamy do kontaktu: Eliza Szpakowska + 48 600 437 613, e.szpakowska@amadar.pl

pixel