Unity stomatologiczne - Kompleksowy przewodnik
Wybór fotela stomatologicznego nie jest prostą sprawą, postaramy się jednak przybliżyć kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, aby fotel okazał się dobrym wyborem i służył latami.
Spis treści:
- Czym jest unit stomatologiczny
- Funkcje unitu stomatologicznego
- Z czego składa się unit stomatologiczny?
- Fotel pacjenta: co warto wiedzieć?
- Moduł lekarza (konsola): panel z niezbędnymi narzędziami stomatologicznymi
- Lampa zabiegowa w unicie stomatologicznym
- Sterownik nożny: niezwykła wygoda
- Panel asysty
- System ssący: Utrzymanie czystości podczas zabiegów
- Dodatkowe funkcje unitu stomatologicznego
- Odpowiedni fotel stomatologiczny - na co zwrócić uwagę:
- Unit stomatologiczny cena
Czym jest unit stomatologiczny?
Unit stomatologiczny jest najważniejszym urządzeniem w gabinecie stomatologicznym. To „wizytówka” gabinetu. Jest to kompleksowe urządzenie, które umożliwia wykonywanie różnorodnych zabiegów dentystycznych. Składa się przede wszystkim z fotela pacjenta, którego pozycję można dostosować do potrzeb prowadzonego zabiegu. Istotnymi elementami unitu są ponadto: lampa zabiegowa, blok spluwaczki, panel asysty (ze ssakiem i ślinociągiem) oraz konsola lekarska (wyposażona w szereg instrumentów jak dmuchawka, mikrosilnik, kątnica, prostnica, turbina, skaler ultradźwiękowy, lampa polimeryzacyjna, piaskarka itp.), które umożliwiają przeprowadzanie zabiegów stomatologicznych w bezpieczny i efektywny sposób.
W naszej ofercie znajdziesz unity marek: A-dec: A-Dec 500, A-Dec 400, A-Dec 300 Premium, A-Dec 300 Classic, Dentsply Sirona: Intego, Intego Ambidextrous, Intego PRO, Sinius, Axano oraz Runyes: Runyes Care.
Funkcje unitu stomatologicznego
Unit stomatologiczny to sprzęt zawansowany technologicznie, jednak zaprojektowany z myślą o prostocie i wydajności. Główną funkcją unitu jest zapewnienie optymalnych warunków pracy dla dentysty, oraz komfortu dla pacjenta podczas wykonywania zabiegów. Każdy unit dentystyczny składa się z fotela, który umożliwia wygodne ułożenie pacjenta w odpowiedniej pozycji, oraz zintegrowanego systemu sterowania, który pozwala na precyzyjną regulację fotela. Unity dentystyczne wyposażone są w narzędzia takie jak ssaki, ślinociągi oraz końcówki stomatologiczne, które ułatwiają pracę dentysty, umożliwiając wykonywanie precyzyjnych zabiegów na zębach i dziąsłach.
Z czego składa się unit stomatologiczny?
Unit stomatologiczny składa się z kilku głównych elementów:
- Fotel pacjenta: zapewniający pacjentowi komfort podczas zabiegów oraz idealny dostęp do obszaru zabiegowego dla lekarza.
- Moduł lekarza (konsola): panel z różnymi narzędziami takimi jak turbiny, kątnice, skaler ultradźwiękowy, dmuchawka wodno-powietrzna, prostnice, mikrosilniki, lampa polimeryzacyjna czy piaskarka.
- Lampa zabiegowa: zapewniająca odpowiednie oświetlenie pola zabiegowego (z regulowaną intensywnością i temperaturą barwową światła).
- Sterownik nożny: umożliwiający lekarzowi regulację położenia fotela bez konieczności używania rąk, oraz aktywację pracy poszczególnych instrumentów.
- Panel asysty: to miejsce z dodatkowymi narzędziami i końcówkami, których może potrzebować asysta podczas przeprowadzania zabiegów stomatologicznych. ·
- System ssący: odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu czystości podczas zabiegów -usuwa ślinę, krew, resztki materiałów dentystycznych i inne płyny z jamy ustnej pacjenta, zapewniając lepszą widoczność, higienę oraz komfort pacjenta podczas zabiegów.
Fotel pacjenta: co warto wiedzieć?
Wybór fotela stomatologicznego nie jest prosta sprawą, postaramy się jednak przybliżyć kilka kwestii na które warto zwrócić uwagę, aby fotel okazał się dobrym wyborem i służył latami. Po pierwsze wybierając odpowiedni fotel stomatologiczny należy zwrócić uwagę na kształt siedziska oraz zagłówka, i upewnić się, czy jest wyprofilowany w taki sposób, aby zapewnić pacjentowi komfort podczas wykonywania zabiegów (często dość długotrwałych). Oparcie fotela powinno być szerokie aby w pełni podpierać pacjenta oraz na tyle wąskie, aby nie blokowało lekarzowi optymalnego dostępu do pacjenta podczas prowadzonego zabiegu. Warto również zwrócić uwagą na podłokietniki, które zapewniają pacjentowi dodatkowe podparcie przedramion i swobodne ułożenie ich wzdłuż tułowia. Warto upewnić się czy konstrukcja fotela stomatologicznego jest stabilna oraz jakie posiada zakresy wysokości czy wagi pacjenta. Nowoczesne unity posiadają dodatkowe systemy poprawiające komfort pacjentów tj. zsynchronizowany ruch siedziska i oparcia, zmotoryzowany zagłówek sterowany elektrycznie, poduszkę pneumatyczną pod lędźwia, czy nawet funkcję masażu.
Należy również zwrócić uwagę na zagłówek i możliwości jego ustawienia. W niektórych modelach unitów można nim sterować za pomocą przycisków konsolety lekarza, w innych tylko manualnie. Upewnij się która opcja jest dla Ciebie wygodniejsza i która zapewnia bardziej komfortowe ułożenie pacjenta.
Fotele dentystyczne dostępne są z różnymi rodzajami tapicerek. W zależności od modelu do wyboru są tapicerki miękkie, twarde, cienkie, grube, szwowe lub bezszwowe. Miękkie tapicerki idealnie sprawdzają się przy krótszych zabiegach, jednak podczas dłuższych procedur mogą okazać się niezbyt komfortowe dla pacjenta. Dodatkowo miękkie tapicerki szybciej się zużywają. Przy dłuższych zabiegach lepiej sprawdzą się fotele z twardszą tapicerką, kluczowe jednak jest wybranie dobrze wyprofilowanego fotela, który zapewni pacjentowi ergonomiczną wygodną pozycję podczas trwania zabiegu.
Wybór między tapicerką szwową a bezszwową zależy od gustu oraz identyfikacji wizualnej gabinetu. Niektóre modele unitów dentystycznych oferują możliwość wyboru kolorów przeszyć i tapicerek, dzięki czemu można nadać fotelom unikalny wygląd. W przypadku tapicerki szwowej należy zwrócić szczególną uwagę na dezynfekcję miejsc szwów, do czego służą specjalne preparaty takie jak FD 360.
Zanim wybierzesz fotel - przetestuj go w siedzibie dystrybutora bądź na targach stomatologicznych – usiądź na nim i sprawdź możliwości jego ustawienia oraz dopasowania podczas różnych wariantów pracy.
Moduł lekarza (konsola): panel z niezbędnymi narzędziami stomatologicznymi
Moduł lekarza przede wszystkim powinien posiadać spory zasięg, tak aby można było go ustawiać według własnych potrzeb. Istotnym elementem jest hamulec pneumatyczny (manualny lub mechaniczny), dzięki któremu możliwe jest zablokowanie stolika w odpowiedniej pozycji pracy. W przypadku większości unitów przy module lekarza do wyboru są rękawy podawane od dołu lub od góry. Jednak niezależnie od preferencji należy zwrócić uwagę na długość i elastyczność rękawów, oraz ich stabilną konstrukcję.
W przypadku rękawów "od dołu" najlepiej samemu sprawdzić czy odkładanie końcówek stomatologicznych na miejsce jest bezpieczne - czy nie ma ryzyka żeby przypadkowo wypadły z gniazd mocujących. Przy rękawach "od góry" warto sprawdzić np. czy ramiona pantograficzne nie ciągną rękawów podczas pracy i czy nie mają blokad. Sterowanie fotelem dentystycznym, dostępne z poziomu konsolety lekarza powinno być proste i intuicyjne. W zależności od modelu dostępne są dotykowe ekrany, które ułatwią korzystanie z różnorodnych funkcji unitu. Warto też zwrócić uwagę czy konsola posiada odłączaną tacę, której pozycję można wygodnie regulować.
Lampa zabiegowa w unicie stomatologicznym
Lampa zabiegowa zalicza się do podstawowego wyposażenie każdego unitu stomatologicznego. Najlepsze lampy to lampy LED bezcieniowe, nie są one jednak standardem. Często istnieje jednak możliwość odpłatnego doposażenia unitu w ten rodzaj lampy. Dzięki opcji bezcieniowości lampy pole pracy zawsze będzie idealnie doświetlone. Lampy ledowe pobierają mniej mocy oraz nie grzeją się. Niektóre modele lamp pozwalają również na płynne konfigurowanie barwy światła. Lampy LED mają największy współczynnik odwzorowania barwy światła dziennego, przez co idealnie sprawdzą się przy wykonywaniu prac estetycznych. Warto również zwrócić uwagę czy lampa ma możliwość sterowania ruchem dłoni, dzięki temu w prosty sposób można zmieniać jej ustawienia bez użycia konsolety lekarskiej.
Sterownik nożny: niezwykła wygoda
Sterownik nożny jest umiejscowiony w podstawie fotela i zapewnia płynną regulację siedziska i oparcia fotela, oraz w niektórych modelach wywoływanie pozycji spluwaczkowej/zerowej bez użycia rąk, co znacznie poprawia higienę pracy oraz jej komfort podczas wykonywania zabiegów. Sterownik nożny powinien być solidnie wykonany, aby wytrzymać intensywne użytkowanie przez długi czas. Warto sprawdzić, z jakich materiałów jest wykonany oraz jakie ma zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Panel asysty
W zależności od preferencji pracy istotnym elementem przy wyborze unitu stomatologicznego jest często panel asysty. Dostępne są większe i mniejsze panele. Większe lepiej się sprawdzą przy pracy bez asysty, mniejsze zaś w przypadku gdy korzystamy z ich pomocy.
System ssący: Utrzymanie czystości podczas zabiegów
System ssący (ssak i ślinociąg) w unicie stomatologicznym odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu czystości podczas wykonywanych zabiegów. Usuwa ślinę, krew, resztki materiałów dentystycznych i inne płyny z jamy ustnej pacjenta, zapewniając lepszą widoczność, higienę oraz komfort pacjenta podczas zabiegów. W przypadku ssaka lub ślinociągu warto zwrócić uwagę czy jest łatwy dostęp do sitek systemu ssącego, co ułatwia ich czyszczenie i zapewnia większą higienę unitu stomatologicznego.
Dodatkowe funkcje unitu stomatologicznego
Wraz z dynamicznym rozwojem technologii medycznych, unity stomatologiczne stają się coraz bardziej zaawansowane, oferując nowoczesne rozwiązania, oraz usprawnienia w pracy lekarzy stomatologów. Najnowsze unity wykorzystują m. in. cyfrowe systemy sterowania umożliwiające wykonywanie precyzyjnych ustawień parametrów instrumentów stomatologicznych, pomiarów i analiz danych, oraz systemy multimedialne zapewniające pacjentom komfort i rozrywkę podczas trwających dłużej zabiegów. Niektóre modele posiadają również systemy podgrzewania wody do kubka, dzięki czemu pacjenci, szczególnie ci z nadwrażliwością, mogą płukać jamę ustną ciepłą wodą.
Odpowiedni fotel stomatologiczny - na co zwrócić uwagę:
- Ergonomia - optymalny dostęp do pola zabiegowego, niezawodność i trwałość oraz nowoczesny design.
- Komfort dla pacjenta i personelu medycznego podczas długich zabiegów.
- Zaawansowany pakiet kontroli higieny.
- Możliwość wyboru: pomiędzy systemem podawania rękawów od góry lub od dołu.
- Możliwość wyboru: pomiędzy tapicerką bezszwową i szwową.
- Możliwość wyboru konfiguracji dla lewo i praworęcznych operatorów.
- Możliwość zastosowania podłokietników zapewniających pacjentowi stabilizację i wygodę podczas zabiegu, jak również podczas wejścia i zejścia z fotela.
- Możliwość niskiego pozycjonowania fotela.
- Komfortowe warunki pracy niezależnie od wzrostu lekarza, wzrostu pacjenta, rodzaju zabiegu.
Niezbędnymi do prawidłowej pracy unitu stomatologicznego są: system ssący i system sprężonego powietrza.
Unit stomatologiczny cena
Cena unitu stomatologicznego różni się w zależności od marki, modelu, konfiguracji i wyposażenia. Najtańsze modele mogą kosztować około 30 000 zł, ale za bardziej zaawansowane i wyposażone w dodatkowe funkcje modele trzeba zapłacić około 80 000 zł – 200 000 zł. Ostateczna cena unitu często zależy również od warunków zakupu (np. leasing/pożyczka medyczna) - zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą leasingową.
Chcesz zaopatrzyć swój gabinet w sprzęty stomatologiczne - ZAPRASZAMY DO KONTAKTU:
-
Piotr Chęciński Dyrektor handlowy – unity stomatologiczne