Najważniejsze zasady postawy dla zdrowych pleców
Najważniejsze zasady postawy dla zdrowych pleców
Dentyści są bardziej narażeni na rozwój zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego niż inni przedstawiciele służby zdrowia. Według badań 72% wszystkich dentystów cierpi na problemy z kręgosłupem i regularnie skarży się na bóle głowy.[1] W wielu przypadkach zaleca się poprawę ergonomii w miejscu pracy, aby uniknąć dolegliwości wynikających ze złej postawy w trakcie wykonywanej pracy Poza ergonomicznym sposobem pracy, sprawdzony powinien być sprzęt, w tym przede wszystkim krzesło lekarza. [2]
Wielu skargom stomatologów można zapobiec!
Stomatolodzy spędzają wiele godzin w statycznych pozycjach, często z pochyloną sylwetką do przodu. Ponadto, niejednokrotnie pracują w ograniczonych przestrzeniach, mając niewielką swobodę ruchów. [3] Najnowsze badania z udziałem studentów stomatologii pokazują, że zła postawa, a co za tym idzie – złe nawyki, pojawiają się już w trakcie edukacji. Spośród 138 zbadanych studentów 61% wykazało zwyczaje, które należy zaklasyfikować jako niedopuszczalne. [4] A wielu późniejszym dolegliwościom można zapobiec, wykonując pracę w bardziej ergonomiczny sposób. Często wystarczą proste modyfikacje, aby znacznie poprawić ergonomię w gabinetach stomatologicznych i zapobiec późniejszym problemom zdrowotnym.
Obciążenie fizyczne dentystów można zmniejszyć, pracując jak najwięcej w pozycji neutralnej. Neutralną postawę dla dentystów opisano w ISO 112268 [5]:
- Naturalna krzywa S kręgosłupa.
- Kąt kolana co najmniej 120°.
- Stopy płasko na podłodze pod kolanami.
- Nogi lekko rozłożone.
- Ramiona na ciele, podniesione maksymalnie o 20°.
- Symetryczna postawa: oczy, uszy, ramiona, łokcie, dłonie, biodra, kolana i kostki są na równoległych liniach.
Gdy siedzimy w pozycji neutralnej postawa jest symetryczna, wyważona i wygodna, co zmniejsza obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego.[6] Odpowiedni sprzęt w gabinecie stomatologicznym może wspierać zdrowszy sposób i dobre nawyki siedzenia. Rodzaj wyposażenia, fotel dentystyczny i fotel zabiegowy odgrywają kluczową rolę.
Dlaczego siodło?
Dzięki siodłom firmy SCORE automatycznie ustawiasz się w pozycji ergonomicznej! Siedzisz wyżej, co otwiera zarówno kąt kolana oraz biodra, a przy tym od razu ustawiasz się w ergonomicznie najlepszej pozycji z naturalną krzywą S kręgosłupa. Ze względu na kształt siodła nogi są lekko rozłożone, a stopy stoją stabilnie na podłodze. Nawet jeśli na początku jest to nietypowa pozycja siedzenia, to zdecydowanie zwiększa komfort pracy przy unicie.[7] Właśnie z tego powodu siodło dentystyczne firmy Score stało się idealnym krzesłem siodłowym dla dentystów.
Trzy główne zalety siedzenia na siodle to:
1. Pozycja siedząca w pozycji pionowej zapobiega problemom szyi i pleców
Unikalny kształt siedziska i wyższy sposób siedzenia otwierają kąt bioder i pochylają miednicę, co oznacza, że kręgi, szyja i głowa automatycznie przyjmują pozycję pionową (neutralną postawę). Z jednej strony utrzymujesz zdrową postawę podczas stania, a z drugiej cieszysz się zaletami stabilnego i wygodnego siedzenia.
2. Możesz usiąść bliżej pacjenta i mieć mniejszą potrzebę pochylania się do przodu
Siedzisz wysoko na siodle, udami skierowanymi w dół i na boki (zamiast do przodu). W ten sposób Twoje nogi lepiej dopasowują się do unitu, dzięki czemu możesz usiąść znacznie bliżej pacjenta.
3. Otwarta postawa poprawia koncentrację i zapewnia więcej energii
Otwarta postawa i ergonomiczny kształt siodełka umożliwia głębsze oddychanie, dzięki czemu wchłaniasz więcej tlenu, a krążenie krwi jest zoptymalizowane. Dlatego możesz wygodnie siedzieć dłużej i mieć więcej energii. Możesz się także lepiej skoncentrować, ponieważ odczuwasz mniejsze zmęczenie.
Nie masz jeszcze siodła SCORE? Przetestuj zanim kupisz!
Siodła firmy Score są dostępne w różnych wersjach - dzięki czemu znajdziesz idealny stołek dla siebie. Możesz u nas wypożyczyć wybrany fotelik i wypróbować we własnym gabinecie bez żadnych zobowiązań. Zapraszamy po odbiór do naszych oddziałów, które znajdują się w Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Lublinie oraz we Wrocławiu.
Aby dokonać rezerwacji, prosimy o kontakt:
Doradca Klienta
[1] Swed Dent J Suppl. Pain and discomfort in the musculoskeletal system among dentists. Rundcrantz BL. 1991;76:1-102.
[2] Nowy Gabinet Stomatologiczny. Ergonomia na co dzień. Via: https://www.nowygabinet.pl/index.php/kontakt-01/9-dentysci/2633-ergonomia-na-co-dzień.
[3] Śliwa, A. Zadbajmy o kręgosłub. Via: https://www.magazyn-stomatologiczny.pl/a922/Zadbajmy-o-kregoslup.html.
[4] Ng, A.: Hayes, M.J.; Polster, A. Musculoskeletal Disorders and Working Posture among Dental and Oral Health Students. Healthcare, 23 January 2016.
[5] International Standard ISO 11226. Ergonomics, evaluation of static work postures. ISO 2000, Geneva, Switzerland.
[6] Bos-Huizer, J. Beschreibung einer Maßnahme zur einfacheren Erreichung einer neutralen Körperhaltung während der Behandlung: Der Einsatz der Kopfstütze. 2018.
[7] Sergent, B. Why Dental Hygienists Should be Using a Saddle Stool. 2020.