Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2024-05-06

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mikroskopu stomatologicznego?

Obecnie na rynku mamy wiele propozycji od znanych producentów specjalizujących się w mikroskopach stomatologicznych, a co za tym idzie jest możliwość wyboru różnych modeli – od najprostszych, po te wyposażone w zintegrowane kamery 4K pozwalające na lepszą komunikację z pacjentem, czy też transmisję zabiegu medycznego w czasie rzeczywistym. Wybór jest bardzo duży. Jak  podjąć dobrą decyzję? - Podpowiadamy w poniższym artykule.

 

Spis treści:

 1. Czym kierować się przy wyborze sprzętu, jakim jest mikroskop stomatologiczny?
 2. Do czego służy mikroskop w stomatologii? Przy jakich zabiegach dentysta może korzystać z mikroskopu?
 3. Z czego składa się mikroskop?
 4. Ramię mikroskopu stomatologicznego
 5. Wyposażenie i rozwiązania ułatwiające pracę przy mikroskopie stomatologicznym
 6. Jakość użytych komponentów i precyzja optyki
 7. Doświetlenie punktu zabiegowego
 8. Mikroskop stomatologiczny na lata
 9. Co warto sprawdzić testując mikroskop stomatologiczny?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze mikroskopu stomatologicznego
Czym kierować się przy wyborze mikroskopu

Czym kierować się przy wyborze sprzętu, jakim jest mikroskop stomatologiczny?

 

 1. Przeznaczenie - należy określić do czego głównie mikroskop będzie używany w gabinecie stomatologicznym (diagnostyka, endodoncja, chirurgia, kontrola jakości pracy, edukacja pacjenta).
 2. Powiększenie i ostrość obrazu - Powiększenie i ostrość obrazu - należy zwrócić uwagę czy mikroskop posiada odpowiednie powiększenie i odpowiednio wyraźny obraz (najlepiej aby posiadał obrazowanie w jakości 4K).
 3. Oświetlenie – należy upewnić się, że mikroskop posiada efektywne podświetlenie LED, które umożliwia precyzyjne oświetlenie pola zabiegowego.
 4. Ergonomia - bardzo ważne jest, aby sprawdzić czy mikroskop zapewnia wygodną ergonomiczną pozycję pracy i łatwe dopasowanie dla operatora. Mikroskop przede wszystkim ma być urządzeniem prostym w obsłudze, wygodnym w zastosowaniu, o stabilnej konstrukcji i precyzyjnym ustawieniu obrazu.
 5. Funkcje dodatkowe -  warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje mikroskopu takie jak cyfrowa kamera do dokumentacji zdjęć, czy nagrywania filmów.
 6. Cena - oczywiście należy również uwzględnić budżet przeznaczony na mikroskop stomatologiczny.

Do czego służy mikroskop w stomatologii? Przy jakich zabiegach dentysta może korzystać z mikroskopu?

Zalet mikroskopów stomatologicznych jest wiele, korzystanie z tych urządzeń zapewnia precyzyjną pracę, pozwala na dokładniejsze przyjrzenie się strukturom jamy ustnej, co ułatwia diagnozowanie problemów takich jak próchnica, uszkodzenia szkliwa czy choroby dziąseł. Sprzęt ten jest niezastąpiony przy zabiegach endodontycznych - mikroskop stomatologiczny zwiększa precyzję lokalizowania kanałów korzeniowych, usuwania martwej tkanki zębów, oraz wprowadzania materiałów w kanały. Endodoncja coraz częściej kojarzy się pacjentom z leczeniem pod mikroskopem. Korzystanie z mikroskopu stomatologicznego jest również niezbędne w różnego rodzaju zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej, takich jak: usuwanie złamanych korzeni, wszczepianie implantów czy też chirurgiczne leczenie chorób dziąseł. Mikroskop stomatologiczny przydaje się również do monitorowania postępów pracy. Dzięki niemu można dokładnie analizować postęp zabiegów oraz kontrolować jakość wykonanych prac stomatologicznych, co przekłada się na lepsze rezultaty i większe zadowolenie pacjentów. Dzięki zastosowaniu mikroskopu można również edukować pacjentów. Pacjenci mogą lepiej zrozumieć swoje problemy stomatologiczne widząc je na własne oczy, co może zwiększyć ich zaufanie i motywację do leczenia.

Z roku na rok posiadanie mikroskopów stomatologicznych robi się coraz bardzie popularne, co ma swoje uzasadnienie. Poza oczywistymi zaletami jak dokładniejsze pole widzenia, nie bez znaczenia jest tu również komfort pracy – lekarz nie musi się już tak bardzo pochylać nad pacjentem. Ta wymuszona bliskość powodowała często dla obu stron spory dyskomfort, a niejednokrotnie wręcz dodatkowy stres.  Dzięki mikroskopowi nie ma już tego problemu!

Z czego składa się mikroskop stomatologiczny?

Mikroskop składa się z kilku podstawowych elementów:

 1. Okulary - służące do oglądania obiektów. Okulary są umieszczone na górnej części mikroskopu. Okular zazwyczaj posiada kilka różnych powiększeń, co pozwala na dostosowanie mocy powiększenia do potrzeb.
 2. Optyka - optyka mikroskopu znajduje się pod okularem i służy do skupienia i rozpraszania światła, co umożliwia dokładne oglądanie obiektu.
 3. Obiektyw - znajduje się na dolnej części mikroskopu i służy do skupienia światła na obiekcie, który jest oglądany. Obiektyw posiada zmienną ogniskową, dzięki czemu przy każdym poziomie powiększenia uzyskamy wyraźny i ostry obraz.
 4. Wyważone ramię pantograficzne - ramię pantograficzne umożliwia płynne poruszanie mikroskopem w różnych kierunkach bez konieczności przesuwania całego urządzenia, co znacznie ułatwia obsługę i manewrowanie urządzeniem w trakcie zabiegu stomatologicznego.
 5. Podstawa - stabilna podstawa mikroskopu z kółkami wyposażonymi w hamulce zapewnia nie tylko łatwe poruszanie się mikroskopu po gabinecie, ale również jego stabilizację w miejscu podczas precyzyjnych zabiegów stomatologicznych. Często też możliwe jest mocowanie mikroskopu do ściany, dzięki czemu zajmuje on minimalną ilość miejsca w gabinecie.
Z czego składa się mikroskop?

Mikroskop stomatologiczny - Ergonomia i wygoda

Przy wyborze mikroskopu, kluczowe jest ocenienie jakości optyki oraz natężenia oświetlenia. Jednak nawet najdoskonalsza jakość obrazu czy idealne doświetlenie mogą stracić na znaczeniu, jeśli konstrukcja mikroskopu jest zbyt skomplikowana - posiadanie zbyt wielu pokręteł i przełączników może być uciążliwe. Jeśli konstrukcja nie jest odpowiednia, a sterowanie nie jest intuicyjne, praca przy mikroskopie, która wymaga skupienia i precyzji, może zamienić się w walkę z frustracją prowadzącą często do zaniechania korzystania z mikroskopu. Dobry mikroskop stomatologiczny, który ma służyć przez lata, powinien być zasadniczo prosty w obsłudze, posiadać stabilna konstrukcję i zapewniać wygodę oraz wysoką jakość obrazu.

 • Ramię mikroskopu stomatologicznego

  Ramię mikroskopu ma za zadanie zapewniać łatwą i precyzyjną regulację położenia jego głowicy. Nawet najlepsza optyka i wysokiej jakości oświetlenie zamontowane na niestabilnym ramieniu dadzą efekt odwrotny od oczekiwanego, dlatego bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na stabilność ramienia mikroskopowego przy jego wyborze.

 

 • Wyposażenie i rozwiązania ułatwiające pracę przy mikroskopie stomatologicznym

  Przy wyborze mikroskopu należy również zwrócić uwagę czy w wyposażeniu mamy binokular/tubus ze zmiennym kątem pochylenia w szerokim zakresie (np. od 0 do 210 stopni). Wygodnym rozwiązaniem jest również zastosowanie obiektywu ze zmienną ogniskową - czyli regulowanej odległości pracy. Niektóre tego typu obiektywy mają zakres od 200 do 350 mm (czyli 150 mm). W każdym modelu mikroskopu Semorr, który jest dostępny w naszej ofercie - Semorr 3000ESemorr 3000D PRO, Semorr 4000D G4Semorr 3D Naked Eye - zastosowano nowoczesny obiektyw VarioFocus o zmiennej ogniskowej w bardzo dużym zakresie, tj.:  180-460 mm (czyli aż 280 mm).
Ramię mikroskopu stomatologicznego
Jakość użytych komponentów i precyzja optyki
 • Jakość użytych komponentów i precyzja optyki

Skoro zadbaliśmy już o ergonomię i wygodę naszej pracy, przejdźmy do szczegółów. Na początek optyka mikroskopu. Odpowiednia konstrukcja i precyzja wykonania elementów optycznych zapewnia lepszą jakość obrazu i idealne odwzorowanie kolorów. Najczęściej różni producenci mikroskopów – bez względu na to czy pochodzą z Chin, Europy czy innych części świata, w komponenty do optyki zaopatrują się u renomowanych, specjalistycznych producentów. Możemy zatem przyjąć, że parametry optyczne mikroskopów uznanych producentów takich jak Leica, Zeiss, Kaps czy chiński Semorr z Grupy Bondent, są bardzo zbliżone.

 • Doświetlenie punktu zabiegowego

Do pracy pod mikroskopem potrzebne jest stabilne i jasne oraz niepowodujące zmęczenia u operatora oświetlenie pola zabiegowego. Najlepiej sprawdzają się przez swoje właściwości diody LED o długiej żywotności (ok. 50 tys. godzin), dużej jasności i niskiej temperaturze pracy. Diody LED umożliwiają wykorzystanie strumienia światła o najdogodniejszej dla ludzkiego oka temperaturze barwowej około 5500 K. Zapewnia to trwałe, jasne i niepowodujące zmęczenia oświetlenie pola zabiegowego.

 • Mikroskop stomatologiczny na lata

Przy wyborze mikroskopu należy również brać pod uwagę tempo rozwoju technologii. Niepotrzebne w danym momencie rozwiązania czy dodatkowe elementy wyposażenia, mogą być niezbędne do zastosowania w niedalekiej przyszłości. Lepiej zatem przeanalizować kilka opcji, sprawdzić możliwości konstrukcyjne oraz koszty ewentualnej rozbudowy. Przed zakupem obowiązkowo należy mikroskop przetestować i dobrać do swoich indywidualnych potrzeb – zachęcamy do testowania naszych mikroskopów Semorr.

Co warto sprawdzić testując mikroskop stomatologiczny?

 1. Czy uchwyty głowicy są dostosowane do naszych dłoni.
 2. Czy jesteśmy w stanie zmieniać ustawienia bez odrywania wzroku od okularów.
 3. Czy zmiany ustawień są płynne i precyzyjne.
 4. Czy zmiana powiększenia odbywa się w sposób płynny (ZOOM) a nie skokowy, zapewniając tym samym wyraźny obraz najmniejszych elementów w polu widzenia.

Przetestuj mikroskop stomatologiczny w swoim gabinecie - ZAPRASZAMY DO KONTAKTU:

Polecane

pixel