Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2024-06-21

Autoklaw - jak wybrać ten najlepszy model i na co zwrócić uwagę

Autoklaw stomatologiczny, autoklaw parowy, sterylizator stomatologiczny: Kompleksowy przewodnik

W dzisiejszych czasach, dbanie o higienę i sterylność narzędzi w gabinecie stomatologicznym jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów. Właśnie dlatego autoklaw stomatologiczny jest niezbędnym urządzeniem w każdym profesjonalnym gabinecie dentystycznym. W tym kompleksowym przewodniku przyjrzymy się bliżej tym urządzeniom, ich zastosowaniu oraz wyborowi odpowiedniego modelu dla Twojego gabinetu.

 

Spis treści:

 1. Czym jest autoklaw stomatologiczny i jak działa?
 2. Definicja i zastosowanie autoklawu
 3. Klasy autoklawów stomatologicznych - czym się wyróżniają?
 4. Proces sterylizacji w autoklawie stomatologicznym - na czym polega?
 5. Autoklaw do sterylizacji narzędzi dentystycznych: na co zwrócić uwagę?
 6. Autoklawy parowe klasy B - dlaczego warto je wybrać?
 7. Program sterylizacji narzędzi - jak go prawidłowo przeprowadzić?
 8. Bezpieczeństwo procesu sterylizacji w autoklawie
Autoklaw stomatologiczny, autoklaw parowy, sterylizator stomatologiczny: Kompleksowy przewodnik
Czym jest autoklaw stomatologiczny i jak działa

Czym jest autoklaw stomatologiczny i jak działa?

Autoklaw stomatologiczny to niezbędne urządzenie w każdym gabinecie stomatologicznym, które zapewnia sterylizację narzędzi dentystycznych. Znaczenie autoklawu w gabinecie stomatologicznym jest ogromne, gdyż gwarantuje bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu. Sterylizator parowy działa na zasadzie podgrzewania wody do temperatury powyżej 100°C, co prowadzi do wytworzenia pary wodnej pod ciśnieniem. Ta para jest następnie wykorzystywana do sterylizacji narzędzi.

Definicja i zastosowanie autoklawu

Idealny autoklaw dla praktyki stomatologicznej to autoklaw klasy B. Jest to specjalistyczne urządzenie medyczne, które służy do sterylizacji narzędzi dentystycznych. Jego głównym zadaniem jest zniszczenie wszelkich mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy czy grzyby, które mogą znajdować się na powierzchni narzędzi. Dzięki temu, autoklaw zapewnia bezpieczeństwo i higienę pracy w gabinecie stomatologicznym.

Klasy autoklawów stomatologicznych - czym się wyróżniają?

Autoklawy dzielą się na kilka klas w zależności od ich zastosowania i konstrukcji. Oto podstawowe klasy autoklawów:

 1. Autoklaw - Klasa N - Autoklawy klasy N są najprostszymi urządzeniami przeznaczonymi głównie do sterylizacji prostych, nieopakowanych narzędzi. Nie są wyposażone w system próżniowy, co oznacza, że nie mogą skutecznie sterylizować materiałów porowatych, rurkowych czy opakowanych.

 2. Autoklaw - Klasa B - Autoklawy klasy B są najbardziej zaawansowane i wszechstronne. Wyposażone są w system frakcyjnego próżniowego usuwania powietrza, co pozwala na sterylizację wszystkich rodzajów materiałów, w tym porowatych, rurkowych oraz opakowanych. Korzyści z użycia autoklawów klasy B obejmują m. in. krótszy czas sterylizacji, większą wydajność oraz lepsze zabezpieczenie narzędzi przed korozją. Są najczęściej używane w placówkach medycznych, stomatologicznych i laboratoryjnych.

 3. Autoklaw Klasa S - Autoklawy klasy S stanowią kompromis między klasą N a B. Mogą sterylizować niektóre opakowane i nieopakowane materiały, jednak ich możliwości są ograniczone w porównaniu do autoklawów klasy B. Wybór konkretnego modelu klasy S zależy od specyfikacji producenta oraz potrzeb użytkownika.

 4. Autoklaw Klasa D (Przemysłowe) - Autoklawy klasy D są przeznaczone do zastosowań przemysłowych, takich jak produkcja farmaceutyczna, przetwórstwo spożywcze i inne gałęzie przemysłu wymagające sterylizacji na dużą skalę. Charakteryzują się dużą pojemnością i wysoką wydajnością, często wyposażone są w zaawansowane systemy monitoringu i automatyki.

Każda z klas autoklawów ma swoje specyficzne zastosowania, zależne od rodzaju materiałów, które mają być sterylizowane oraz wymagań dotyczących sterylizacji.

Proces sterylizacji w autoklawie stomatologicznym - na czym polega?

Proces sterylizacji w autoklawie polega na poddaniu narzędzi dentystycznych działaniu pary wodnej pod ciśnieniem w odpowiednim czasie. W trakcie tego procesu, temperatura wewnątrz autoklawu wzrasta do około 121-134°C, co pozwala na skuteczne zniszczenie mikroorganizmów. Proces sterylizacji jest niezwykle istotny dla praktyki stomatologicznej, której zależy na bezpieczeństwie w gabinecie. Sterylizacja w autoklawie jest bardzo skuteczna, szybka i nie powoduje uszkodzenia narzędzi stomatologicznych, ale tylko w przypadku gdy wiemy jak przeprowadzić ją w odpowiedni sposób. Nawet najlepszy autoklaw nie spełni swojego zadania, gdy narzędzia nie będą przed sterylizacją odpowiednio przygotowane (umyte i spakowane w odpowiednie pakiety sterylizacyjne).

Wybór odpowiedniego autoklawu do gabinetu stomatologicznego jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto zwrócić uwagę na różne rodzaje autoklawów i pojemności komórktóre mogą być dostosowane do potrzeb konkretnej praktyki. W swojej ofercie posiadamy różne rodzaje autoklawów o różnych pojemnościach komór, począwszy od autoklawów o pojemności 6 i 12 litrów, poprzez te 17 i 18 litrowe oraz 22 i 23 litrowe, a skończywszy na największych autoklawach o pojemnościach komory wynoszących 45, 53 i 60 litrów.

Autoklaw do sterylizacji narzędzi dentystycznych: na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze autoklawu do sterylizacji narzędzi dentystycznych warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Po pierwsze, należy ocenić pojemność komory autoklawu, która powinna być dostosowana do ilości narzędzi używanych w gabinecie. Po drugie, warto sprawdzić, czy autoklaw spełnia wymagane standardy sterylizacji, takie jak normy ISO czy EN. Po trzecie, istotne jest również, aby autoklaw był łatwy w obsłudze i utrzymaniu.

Proces sterylizacji w autoklawie stomatologicznym - na czym polega
Autoklawy parowe klasy B - dlaczego warto je wybrać?

Autoklawy parowe klasy B - dlaczego warto je wybrać?

Autoklawy parowe klasy B są szczególnie polecane dla gabinetów stomatologicznych ze względu na ich zaawansowane funkcje i wysoką skuteczność sterylizacji. Oto kilka korzyści z zakupu autoklawów:

 1. Spełnienie najwyższych standardów sterylizacji, zgodnych z normami EN 13060;
 2. Możliwość sterylizacji narzędzi o złożonej budowie, takich jak końcówki turbinowe czy narzędzia endodontyczne;
 3. Automatyczne cykle sterylizacji, które minimalizują ryzyko błędów operatora;
 4. Wbudowane systemy kontroli jakości, takie jak testy próżniowe czy testy Helix, które gwarantują skuteczność sterylizacji.
 5. Wysoka skuteczność sterylizacji, eliminująca zarówno bakterie, jak i wirusy, grzyby oraz priony;
 6. Szybkość procesu sterylizacji, co pozwala na częstsze i efektywniejsze wykorzystanie narzędzi;
 7. Bezpieczeństwo dla narzędzi stomatologicznych, które nie ulegają uszkodzeniu w wyniku działania pary wodnej.

 

Program sterylizacji narzędzi - jak go prawidłowo przeprowadzić?

Przeprowadzenie programu sterylizacji narzędzi wymaga wykonania kilku kroków:

 1. Przygotowanie narzędzi: oczyszczenie, dezynfekcja i wysuszenie przed umieszczeniem w autoklawie;
 2. Pakowanie narzędzi: umieszczenie narzędzi w specjalnych pakietach lub pojemnikach przeznaczonych do sterylizacji;
 3. Umieszczenie narzędzi w autoklawie: odpowiednie rozmieszczenie narzędzi w komorze sterylizacyjnej, zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia;
 4. Wybór odpowiedniego cyklu sterylizacji: dostosowanie parametrów sterylizacji do rodzaju narzędzi i poziomu zanieczyszczenia;
 5. Przeprowadzenie sterylizacji: uruchomienie autoklawu i monitorowanie przebiegu sterylizacji;
 6. Kontrola jakości: sprawdzenie skuteczności sterylizacji za pomocą testów kontrolnych;
 7. Przechowywanie sterylizowanych narzędzi: przechowywanie narzędzi w sterylnych opakowaniach do momentu użycia.
Program sterylizacji narzędzi - jak go prawidłowo przeprowadzić?
Bezpieczeństwo procesu sterylizacji w autoklawie

Bezpieczeństwo procesu sterylizacji w autoklawie

Bezpieczeństwo procesu sterylizacji jest kluczowe dla utrzymania higieny i zdrowia pacjentów w gabinecie stomatologicznym. Aby osiągnąć wysoki poziom sterylizacji, należy zwrócić uwagę na standardy, które musi spełniać autoklaw, oraz na prawidłowe przeprowadzenie programu sterylizacji narzędzi. Zapewnienie bezpieczeństwa procesu sterylizacji w autoklawie wymaga przestrzegania kilku zasad:

 • Regularna kontrola i konserwacja autoklawu: sprawdzenie szczelności, czyszczenie komory sterylizacyjnej oraz wymiana uszczelek i filtrów;

 • Przestrzeganie instrukcji obsługi urządzenia: stosowanie się do zaleceń producenta dotyczących obsługi, konserwacji i kontroli jakości;

 • Stosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej: noszenie rękawic, okularów ochronnych i maseczek podczas obsługi autoklawu;

 • Przechowywanie autoklawu w odpowiednich warunkach: umieszczenie urządzenia w suchym, czystym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Zastanawiasz się jaki autoklaw wybrać dla Twojej praktyki stomatologicznej? Chętnie pomożemy - Zapraszamy do kontaktu:

Polecane

Midmark 6 l

Midmark 6 l

12 300,00 zł
Midmark 18 l

Midmark 18 l

16 100,00 zł15 400,00 zł
Midmark 23 l

Midmark 23 l

17 600,00 zł
Midmark 60 l

Midmark 60 l

40 500,00 zł
Runyes SEA 18 l Touch Screen

Runyes SEA 18 l Touch Screen

10 800,00 zł8 500,00 zł
Runyes SEA 23 l Touch Screen

Runyes SEA 23 l Touch Screen

11 600,00 zł8 900,00 zł
Runyes SEA 18 LCD

Runyes SEA 18 LCD

10 400,00 zł8 400,00 zł
Runyes SEA 23 LCD

Runyes SEA 23 LCD

11 400,00 zł9 600,00 zł
Lisa 17 l

Lisa 17 l

28 790,00 zł21 990,00 zł
Lisa 22 l

Lisa 22 l

31 090,00 zł23 690,00 zł
Lara 17 l

Lara 17 l

24 490,00 zł18 990,00 zł
Lara 22 l

Lara 22 l

26 690,00 zł20 690,00 zł
Lara XL

Lara XL

34 490,00 zł26 990,00 zł
Lina 17 l

Lina 17 l

22 090,00 zł14 990,00 zł
Lina 22 l

Lina 22 l

24 090,00 zł15 990,00 zł
Vacuclave 318

Vacuclave 318

19 300,00 zł
Vacuclave 323

Vacuclave 323

21 700,00 zł
Careclave 618

Careclave 618

47 650,00 zł
Vacuclave 550

Vacuclave 550

59 400,00 zł
Runyes SEA 12 LED

Runyes SEA 12 LED

6 800,00 zł
pixel