Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2024-04-10

Jak dbać o końcówki stomatologiczne? - Podpowiadamy

Mycie, czyszczenie, olejowanie i inne czynności pielęgnacyjne końcówek wymagają wiedzy i zaangażowania. Niewłaściwe podejście może uszkodzić narzędzia i uniemożliwić ich dalszą pracę. Dowiedz się, jak dbać o końcówki stomatologiczne, aby służyły jak najdłużej.

Spis treści:

Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzeń narzędzi stomatologicznych?

Właściwe użytkowanie końcówek stomatologicznych – jak z nich korzystać?

Jak zadbać o odpowiednią konserwację narzędzi?

Smarowanie i olejowanie końcówek stomatologicznych - jak o to zadbać?

Profilaktyka końcówek stomatologicznych – najważniejsze zasady

Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzeń narzędzi stomatologicznych

Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzeń narzędzi stomatologicznych?

Najwięcej błędów podczas obchodzenia się z końcówkami stomatologicznymi popełniają osoby początkujące. Dlatego najlepszą metodą prewencji jest poszerzanie wiedzy o konserwacji narzędzi z pomocą doświadczonych stomatologów oraz instrukcji użytkownika dołączonych do danej końcówki. Większość uszkodzeń powstaje poprzez nieodpowiednie czyszczenie i konserwację. Warto stosować się do zasady kupowania oryginalnych części, ponieważ sprawdzone narzędzia służą dłużej i są bezpieczniejsze dla pacjenta. Ponadto często podlegają wydłużonej gwarancji w razie ewentualnych awarii.

Właściwe użytkowanie końcówek stomatologicznych – jak z nich korzystać?

 

Właściwe użytkowanie końcówek stomatologicznych – jak z nich korzystać?

W przypadku wierteł trzeba być wyjątkowo ostrożnym. Najlepiej, żeby miały ważny atest i dobrze dobraną regulację obrotów. Obowiązkowo należy sprawdzić stan narzędzia przed jego użyciem. Nie może być brudne i mieć uszkodzeń mechanicznych. Wiertło musi być dobrane do danego uchwytu, żeby zagwarantować bezpieczne użytkowanie w trakcie pracy. Przechowywanie natomiast zalecane jest w formie rozłożonej. Po wyjęciu wiertła z kątnicy/prostnicy odciążamy układ trzymania. Pozwoli to na wydłużenie żywotności zestawu. Wiertła należy dezynfekować w odpowiednio przeznaczonym do tego płynie (zobacz odpowiednie produkty - dezynfekcja instrumenty) oraz sterylizować w autoklawie - najlepiej w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach - zobacz stojaki na wiertła.

Jak zadbać o odpowiednią konserwację narzędzi?

To, jak długo będziemy mogli użytkować końcówki stomatologiczne, zależy głównie od częstotliwości ich używania oraz pielęgnacji. Kluczową rolę odgrywa tutaj czystość narzędzi, dlatego warto często dezynfekować końcówki. Nie tylko po to, aby działały jak najdłużej, ale szczególnie dlatego, żeby nie narażać pacjenta na infekcje. Dezynfekcję przeprowadza się różnymi sposobami, w zależności od rodzaju i modelu końcówki stomatologicznej - idealnie sprawdzą się tu preparaty z zielonej serii od Durr Dental. Często podstawowe czyszczenie wykonuje się z pomocą chusteczek dezynfekcyjnych (np. FD 333). Polega to na delikatnym zwilżeniu końcówki stomatologicznej i przetarciu jej w stronę rękawa. Nie wolno moczyć całkowicie końcówek w płynie do dezynfekcji. Kiedy stosuje się preparat w sprayu, należy zwrócić uwagę na to, gdzie aplikować preparat, aby nie spowodować korozji poprzez dostanie się płynu do części mechanicznych. Mycie końcówek może odbywać się w termodezynfektorze lub w wodzie zdemineralizowanej.

Jak zadbać o odpowiednią konserwację narzędzi?

Smarowanie i olejowanie końcówek stomatologicznych – jak o to zadbać?

Żywotność prostnic, kątnic oraz turbin jest uzależniona od poprawnego smarowania elementów utrzymujących narzędzie, łożysk kulistych i mechanizmu przekładniowego, służą do tego specjalne preparaty do konserwacji końcówek stomatologicznych. Przy zakupie nowych końcówek warto zapoznać się z ofertą danego producenta i dowiedzieć się, jakie są zalecane środki pielęgnacji narzędzi. Te zatwierdzone przez markę dają gwarancję najlepszej konserwacji i nie narażają narzędzi na utratę gwarancji. Wstrzykiwanie oleju do końcówki powinno trwać powyżej sekundy, a czynność należy powtarzać do momentu, aż przestanie wydostawać się brudny olej. Będzie to oznaczało poprawne ukończenie wymiany oleju. Smarować powinno się po każdym czyszczeniu urządzenia lub końcówek. Szczególnie istotne jest, żeby używać jak najlepszej jakości olejów. Pozwoli to wydłużyć żywotność narzędzi. Ważne jest również stosowanie oryginalnych adapterów, aby równomiernie nasmarować końcówki.  Narzędzia powinno się czyścić i smarować przynajmniej raz na 30 minut pracy urządzenia, a w przypadku niektórych modeli wolnoobrotowych, może to być raz na godzinę. Z nasmarowanych końcówek należy zdjąć nadmiar wyciekającego oleju, a następnie pozwolić im przeschnąć na stojaku. Następnie należy przedmuchać końcówki sprężonym powietrzem i uruchomić na kilkadziesiąt sekund. Znacznym ułatwieniem przy konserwacji końcówek stomatologicznych jest korzystanie ze sprzętów specjalnie przeznaczonych tego procesu, takich jak Dac Universal S - który czyści, dezynfekuje i smaruje końcówki w zaledwie 21 sekund, oraz systemów konserwacji końcówek od W&H takich jak: Assistina 301 PlusAssistina One oraz Assistina Twin Quick.

Profilaktyka końcówek stomatologicznych – najważniejsze zasady

Właściwa opieka nad narzędziami stomatologicznymi przedłuża ich okres przydatności do pracy i pozwala uniknąć niepotrzebnych wydatków na serwisowanie. Należy dbać o regularne czyszczenie, dezynfekcję i smarowanie. Warto pamiętać o korzystaniu z oryginalnych części i dodatków do czyszczenia, a przede wszystkim stosować się do zaleceń producenta.

Przygotowanie narzędzi do sterylizacji - w skrócie:

 1. Dezynfekcja
 2. Płukanie
 3. Mycie
 4. Płukanie
 5. Suszenie
 6. Przegląd i segregacja
 7. Pakowanie
 8. Sterylizacja

Przechowywanie narzędzi po sterylizacji - w skrócie:

 1. „First in first out” tzn. pierwszy na wejściu – pierwszy na wyjściu.
 2. Opis pakietów i paski kontrolne.
 3. Zeszyty kontroli: autoklawu.

 

Profilaktyka końcówek stomatologicznych – najważniejsze zasady

Masz dodatkowe pytania? - ZAPRASZAMY DO KONTAKTU:

Polecane

pixel