Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2023-07-28

Druk 3D Inlay, Onlay, Overlay za pomocą SprintRay: Rewolucyjne podejście do uzupełnień stomatologicznych

Wraz z pojawieniem się technologii druku 3D stomatologia przeszła niezwykłą transformację. Dawno minęły już czasy, gdy pacjenci musieli czekać na kolejne wizyty związane z leczeniem protetycznym. Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom druku 3D stworzonym przez SprintRay, lekarze dentyści mogą zaoferować pacjentom bardziej wydajne i wygodne doświadczenie. W tym artykule omawiamy wykorzystanie technologii druku 3D do tworzenia inlay'ów, onlay'ów i overlay'ów podczas jednej wizyty, rewolucjonizując sposób, w jaki podchodzimy do uzupełnień stomatologicznych.

Problem pacjenta:

Wyobraźmy sobie pacjenta wchodzącego do gabinetu stomatologicznego z zamiarem wymiany starych wypełnień i naprawy ubytków (zdjęcie 1). Tradycyjnie takie uzupełnienia wymagałyby kilku wizyt, pobierania licznych odcisków i uzupełnień tymczasowych, zanim ostateczna wersja byłaby gotowa. Proces ten był nie tylko czasochłonny, ale także męczący dla pacjenta. Dzięki innowacyjnym możliwościom druku 3D SprintRay, doświadczenie takiego pacjenta może znacząco się zmienić.

Zdjęcie 1. Stare wypełnienia i ubytki

Rozwiązania SprintRay: 

SprintRay oferuje drukarki 3D zaprojektowane specjalnie do zastosowań w stomatologii (SprintRay Po55 S oraz SprintRay Pro95 S). Urządzenia te wykorzystują zaawansowane materiały i technologię druku w wysokiej rozdzielczości, umożliwiając dentystom tworzenie precyzyjnych i trwałych uzupełnień protetycznych w czasie krótszym niż w przypadku tradycyjnych metod.

Jak to działa?

1. Skanowanie cyfrowe: Za pomocą skanera wewnątrzustnego wykonujemy skan jamy ustnej pacjenta. Skan 3D pozwala na stworzenie bardzo dokładnego wirtualnego modelu uzębienia, eliminując konieczność tworzenia kłopotliwych tradycyjnych wycisków (zdjęcie 2).

Zdjęcie 2 - skan wewnątrzustny

2. Projektowanie CAD: Wirtualny model trafia do programu, w którym dentysta projektuje inlay, onlay lub overlay, aby precyzyjnie dopasować je do kształtu zębów pacjenta (zdjęcia 3, 4).

Zdjecie 3 projektowanie inlay onlay overlay
Zdjecie 4 projektowanie inlay onlay overlay

3. Drukowanie 3D: Po zakończeniu projektowania plik cyfrowy jest wysyłany do drukarki 3D SprintRay Pro 95S (zdjęcie 5). Używając wybranego materiału z żywicy kompozytowej (SprintRay Crown), drukarka rozpoczyna proces wytwarzania przyrostowego, warstwa po warstwie, aż do ukończenia wypełnienia (zdjęcia 6 i 7).

Zdjęcie 5 - Projektowanie pliku cyfrowego
Zdjęcie 6 - Proces wytwarzania przyrostowego
Zdjęcie 7 - Proces wytwarzania przyrostowego

4. Po około 20 minutach drukowania dentysta może delikatnie wyjąć uzupełnienie z drukarki (zdjęcie 8,9,10).Wydrukowane uzupełnienia są następnie umieszczane w urządzeniu SprintRay Wash and Dry, gdzie są poddawane dokładnemu myciu alkoholem izopropylowym, aby usunąć nadmiar żywicy i zapewnić ich idealną czystość (zdjęcie 11).

Zdjęcie 8 - Wydrukowanie uzupełnienie
Zdjęcie 9 - Wydrukowanie uzupełnienie
Zdjęcie 10 - Wydrukowanie uzupełnienie
Zdjęcie 11 - Mycie w urządzeniu SprintRay Wash and Dry

5. Następnie dentysta wykonuje niezbędne korekty i poleruje, aby zagwarantować idealne dopasowanie i naturalny wygląd uzupełnienia (zdjęcie 12,13,14).Po zakończeniu korekt uzupełnienia są przenoszone do urządzenia SprintRay ProCure2 w celu ostatecznego utwardzenia.

Zdjęcie 12 - Uzupełnienie gotowe do dalszej korekty
Zdjęcie 13 - Uzupełnienie gotowe do dalszej korekty
Zdjęcie 14 - Uzupełnienie gotowe do dalszej korekty

6. Urządzenie ProCure2 wykorzystuje zaawansowaną technologię utwardzania światłem do pełnej polimeryzacji żywicy, zwiększając wytrzymałość i trwałość uzupełnienia. Ten etap ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że uzupełnienia są gotowe do natychmiastowego użycia (zdjęcia 15,16).

Zdjęcie 15 - Utwardzenie pracy w SprintRay ProCure2
Zdjęcie 16 - Utwardzenie pracy w SprintRay ProCure2

7. Dzięki możliwościom technologii druku 3D SprintRay, proces drukowania, mycia, utwardzania i osadzania kończy się podczas jednej wizyty, a pacjent może wyjść z gabinetu stomatologicznego z nowym, w pełni funkcjonalnym i estetycznym uzupełnieniem. Rekonstrukcje są bezpiecznie mocowane na miejscu za pomocą uniwersalnego samoadhezyjnego cementu żywicznego G-CEM ONE o podwójnej zdolności utwardzania, zaprojektowanego w celu zapewnienia mocnego i trwałego wiązania uzupełnień pośrednich. Zapewnia to długotrwały i niezawodny efekt dla zdrowia zębów i satysfakcji pacjenta (zdjęcie 17,18).

Zdjęcie 17 - Efekt finalny w ustach pacjenta
Zdjęcie 18 - Efekt finalny w ustach pacjenta

Korzyści dla pacjentów i dentystów: 

Zastosowanie technologii druku 3D SprintRay w gabinetach stomatologicznych przynosi szereg korzyści:

      1. Oszczędność czasu: Pacjenci mogą otrzymać uzupełnienia protetyczne podczas jednej wizyty, oszczędzając swój czas.
      2. Zwiększona precyzja: Druk 3D zapewnia wysoki poziom dokładności i idealne dopasowanie do unikalnej anatomii zębów każdego pacjenta, co prowadzi do zwiększenia trwałości i funkcjonalności uzupełnienia.
      3. Lepsza estetyka: Materiały hybrydowe stosowane w druku 3D wiernie odwzorowują wygląd naturalnych zębów, zapewniając pacjentom estetyczne i dyskretne uzupełnienia.
      4. Usprawniony przepływ pracy: Dentyści mogą zoptymalizować swój czas pracy, przyjmując więcej pacjentów w tym samym czasie, co przyniesie korzyści zarówno im jak i gabinetowi.

Technologia druku 3D opracowana przez SprintRay otwiera w stomatologii nowe możliwości, oferując pacjentom nowy i lepszy sposób przeprowadzania zabiegów stomatologicznych. Dentysta korzystając z tego innowacyjnego podejścia, może teraz zapewnić wysokiej jakości, precyzyjne i estetyczne inlaye, onlaye i overlaye podczas jednej wizyty, wprowadzając nowy komfort i doskonałość w zakresie rekonstrukcji zębów.

  • dr Miloš Ljubičić
    dr Miloš Ljubičić Autor

ZAMÓW ZESTAW DO DRUKU 3D - ZAPRASZAMY DO KONTAKTU:

Polecane

SprintRay Crown żywica do druku 3D

SprintRay Crown żywica do druku 3D

2 900,00 zł2 465,00 zł
pixel